Nemáte plány na víkend? Zajeďte si do Muzea řemesel v Letohradě

22.06.2023

Chcete vidět, jak pracovali řemeslníci za první republiky a nasát dobovou atmosféru? Pak si zajeďte do Muzea řemesel!

Muzeum najdete hned na kraji Letohradu v historickém areálu Nový dvůr. Pokud přijedete autem, nebudete mít problém zaparkovat na parkovišti přímo před areálem. Muzeum se nachází v blízkosti železniční stanice (vedle trati), takže i po příjezdu vlakem ho v pohodě za chvíli najdete.

Něco málo z historie

Samotný areál vznikl z bývalé sýpky, která tu byla postavena už před rokem 1554. Tehdy byla dřevěná, ale v 18. století zahájil majitel panství rozsáhlou přestavbu dvora a dřevěné části nahradil stavbou z kamene a cihel. Zásadně poškozená byla ve 20. století, kdy byl velkostatek zkonfiskovaný a krásná barokní stavba se používala jako sklad obilí. Dneska je ale objekt nově a citlivě s ohledem na jeho historii zrekonstruovaný a najdete tady nejen muzeum, ale i společenské centrum a restaurace.

Muzeum řemesel

Návštěvníky samozřejmě láká zejména Muzeum řemesel. Úžasná věc pro pobavení i poučení. Každé řemeslo tu má svůj koutek, vystavené historické předměty pochází z doby od poloviny 19. století do konce první republiky (přibližně do roku 1930). Uvnitř je 9 okruhů označených písmeny A-K a celkem přes 50 expozic.

Pokud nepotřebujete průvodce a dáváte přednost samostatné prohlídce, při které vás netlačí čas a můžete se v klidu rozhlížet kolem, vyberte si trasu A. Ta zahrnuje samostatnou prohlídku tří pater plných ukázkových řemeslných dílen.

Najdete tu všechno možné pro mydláře, kloboučníky, ševce, švadleny, knoflíkáře, pekaře, uzenáře, hokynáře, kadeřníky, sirkáře, pradleny, fotografy, provazníky, hospodské, mlynáře, brtníky.... Víte, kdo byl brtník? Dnes už na něj nenarazíte, je to lesní včelař.

Každé řemeslo má svůj koutek, kde jsou vystavené předměty a technické památky související s daným řemeslem. Vše naaranžováno tak, abyste měli pocit, že procházíte skutečnou dílnou. Každý exponát je samostatně popsán a na dalších cedulkách si přečtete zajímavosti o daném řemesle a jeho provozovatelích. Uvidíte zařízenou venkovskou světnici, hokynářství, četnickou stanici a hospodu. Mezi patry se můžete libovolně pohybovat a vracet se k tomu, co vás nejvíc zaujalo nebo co jste poprvé přeskočili. Informací je totiž opravdu hodně, takže zvlášť ze začátku některé koutky pravděpodobně jen letmo prohlédnete a nebudete všechno číst podrobně.

Nezapomeňte na občerstvení

Na závěr prohlídky jistě neodoláte návštěvě stylové restaurace Nový dvůr s dobovou výzdobou. Restaurace se nachází v prostorách bývalé barokní sýpky. Sednout si můžete v přízemí nebo na galerii, odkud budete mít pěkný rozhled po celé restauraci. Na internetu má Nový dvůr dobré recenze, a právem. Jídlo tu nabízí opravdu výborné. A nezapomeňte ani na sladkou tečku. Výběr dezertů a zmrlinových pohárů je také bohatý.

A zajímavost na závěr

A ještě jedna perlička. Četli jste někdy F. L. Věka od Jiráska? Pravděpodobně ne, ale možná jste někdy viděli známý český seriál, který podle scénáře Otto Zelenky natočil režisér František Filip s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli. A možná si vybavíte, že František Věk měl reálný předobraz, a to kupce a obrozence Františka Vladislava Heka z Dobrušky. A tento Hek se po smrti své milované ženy Márinky přestěhoval do Kyšperku, kde žila jeho dcera. A jak se Kyšperk jmenuje dnes? Hádáte správně, je to dnešní Letohrad. Konec svého života strávil kupec Hek právě v tomto domě, kde dnes sídlí muzeum.